CHCETE BÝT ŠTÍHLÁ? TOHLE NEPIJTE!


Milujete kakao a hubnete? Milujte ho dál!

Každý, kdo hubne, se sám sebe, svého okolí nebo internetu ptá, které potraviny by měl nadobro vyřadit ze svého jídelníčku. A jednou z velmi diskutovaných výrobků je kakao. Pokud ho máte rádi, ale dosud jste se báli, že by vám v hubnutí bránilo, máme pro vás dobrou zprávu.

Pokrm bohů – kde se vzal a co v něm najdeme

Když se řekne kakao nebo čokoláda, automaticky si představíme nezdravou dávku cukru. Tak tomu ale být nemusí, pokud se zaměříme na kakaový prášek a čokoládu poctivě vyráběnou z kakaových bobů, které v sobě nesou nejednu pozitivní složku.kakao

Pozor! Budete-li si chtít výjimečně dopřát čokoládu, mlsejte tu, která má alespoň 80 % kakaa. Vyhnete se tak nekvalitním čokoládám, jejichž podstatnou část tvoří tuk.

Kakao milovali už Aztékové a Mayové, a to tak, že ho z obyčejného pokrmu povýšili na platidlo. Už v 16. století dovezl Fernando Cortez kakao do Evropy jako zázračný prášek, který údajně dodává mužům sílu do bojů, aniž by museli konzumovat něco jiného. V 18. století získalo kakao od jistého švédského vědce svůj nezaměnitelný název – Theobroma Cacao čili pokrm bohů. Theobromin, od něhož je název odvozen, má povzbuzující účinky, které často hledáme v kofeinu.

Cortez nebyl daleko od pravdy. Každá moderní studie jen potvrzuje, že kakao je skvělým zdrojem antioxidantů a minerálů, jako je hořčík, chrom, mangan, měď, zinek nebo železo. Čerpat z něj můžeme i vitamín C. Nesmíme zapomenout ani na omega-6 mastné kyseliny, díky nimž dochází ke snižování cholesterolu v krvi a ke stabilizaci kardiovaskulárního systému.Zpracováním se z kakaa mnoho důležitých látek vytrácí, proto je nejvhodnější konzumovat ho nepražené, tedy kupovat si kakao2nezpracované kakaové boby.

Náš tip! Až vás zase bude honit mlsná, cucejte kakaový bob jako bonbón. Získáte chuť kakaa v ústech, ale přitom nesníte žádnou čokoládu a nepřijmete nežádoucí množství kalorií.

Bez zajímavosti nezůstává ani to, že kakao se už nyní řadí mezi superpotraviny, tedy mezi potraviny s vysokými hodnotami vitamínů, minerálů a dalších pro tělo prospěšných látek.

Kakaem k dobré náladě

Znáte poučku, že každý smutek zažene kousek čokolády? Není to žádný mýtus, tedy za předpokladu, že mluvíme stále o kvalitní čokoládě s více než 80 % kakaa. Kakaové boby totiž obsahují anandamid, což je látka, která skutečně mozek vybízí k lepší náladě. Kromě toho kakao také posiluje zásoby serotoninu, který má na náladu také vliv. Jeho nedostatek může mít za následek psychická onemocnění (například deprese), potíže se spánkem a jiné nepříjemnosti. Pozor však na vysokou dávku serotoninu, která může čokoládapřivodit i bezvědomí.Co ještě bychom měli vědět o kakau

Kakao chutná jako čokoláda. Protože to je opravdová čokoláda, ne cukr a tuk!

Kakao obsahuje 20x větší množství antioxidantů než čokoláda se 70 % kakaa (asi si umíme všichni představit, jak rapidně klesá jejich množství s ubývajícími procenty) a 15x větší množství antioxidantů než zelený čaj, který je jimi vyhlášený.

Kakao je perfektním zdrojem hořčíku, jehož nedostatkem trpí asi 80 % západní civilizace. Nedostatek hořčíku přitom způsobuje bolesti hlavy, svalové křeče a jiné komplikace.

Konzumace kakaa podporuje metabolismus tuků, respektive jejich přeměnu v energii.

Konzumace kakaa má bezesporu pozitivní vliv na celý imunitní systém. Může vám tedy pomoci vyhnout se nejedné nemoci.

Kvalitního kakaa se nemusíte bát ani při hubnutí

To, že z kvalitního kakaa nemusíte mít při zdravém životním stylu a při hubnutí strach, dokazuje i jeho oblíbenost mezi vrcholovými bodybuildery (kulturisty), kteří si jej s radostí přidávají do proteinových nápojů – zlepší si tak jejich chuť a dojde k opravdu cocoaminimálnímu nárůstu kalorií v celém nápoji.

Jedna porce kakaového prášku o 12 gramech znamená energii 160,8 kJ, tedy 38,43 kcal. Z tohoto množství získáme 2,5 g bílkoviny, 2 g sacharidů, 1,3 g tuků a báječné 3 g vlákniny.

Kakao může být vděčným doplňkem nejen do jakéhokoli mléka (kravského, rýžového, sójového i dalších), ale i do kaše, například do ovesné.Nevyřazujte potraviny, které nemusíte

Čím větší změny ve svém jídelníčku provádí najednou, tím větší je riziko, že sklouznete zpět ke špatným stravovacím návykům. Z jídelníčku proto neškrtejte potraviny, které vynechávat nemusíte, ba dokonce byste je vynechávat neměli. Konkrétně kakao vám pomůže zahnat chuť na čokoládu a ještě prospěje vašemu zdraví množstvím antioxidantů, minerálů a dalších důležitých látek. Vždy ale mějte na paměti, že čím více se kakao zpracovává, tím méně prospěšných látek v něm zůstává. Vsaďte proto na nezpracované kakaové boby. V případě výjimečného mlsání čokolády sáhněte vždy po té, která má alespoň 80 % kakaa. Potom mlsejte bez výčitek!

Zbraň proti cholesterolu

Teprve mnohem později se ale vědeckým zkoumáním zjistilo, jak příznivé účinky má na lidský organismus a v jakých ohledech nám může pomáhat.

Co všechno čerstvé právě sklizené kakaové boby obsahují? Je to asi 53 % tuku, 10 % sacharidů, 8,5 % bílkovin, 1-2 % theobrominu a 0,8 % kofeinu. Výzkumy říkají, že je z hlediska obsahu antioxidantů vůbec nejbohatší plodinou. Podle vědců najdete v kakaových bobech asi 10 % flavonoidů.

Léčivé účinky kakaových bobů jsou skutečně prokázané. Nejvíce jich ovšem najdete v nepražených kakaových bobech. Mnoho léčivých látek se totiž během pražení ničí.

Například kakao a nepražené boby zejména obsahují hodně hořčíku, bez něhož se náš organismus neobejde. Dále je zde i hodně železa, chromu a zinku a také vitamínu C. Tedy látky, které mají vliv například na krev, ale i řadu dalších procesů ve vašem těle. Hodně obsažené omega 6 mastné kyseliny zase znamenají účinnou zbraň proti vysoké hladině cholesterolu v krvi.Regulátor dobré nálady

Kakao překvapivě obsahuje mnohem více antioxidantů než například červené víno nebo zelený čaj. Proti červenému vínu je jejich obsah dvojnásobný, proti zelenému čaji dokonce trojnásobný.

Popíjení kakaa má dokonce příznivý vliv na vývoj kardiovaskulárních chorob, snižuje rizika vzniku infarktu a mozkové mrtvice. Navíc snižuje krevní tlak. Také pomáhá ke zvýšení citlivosti lidského těla na inzulín.

Kromě toho je kakao dobré na deprese a špatnou náladu. Obsahuje látku kanabinoid anandamin, dále theobromin, tryptofan, fenylanin. Právě tyto látky zajistí, že ve vašem mozku dojde k vyplavení hormonů dobré nálady. Svým působením tak pomohou zlepšit náladu.

Působí proti přejídání ze stresu

Navíc je to právě kakao, co ve vašem organismu pomáhá vytvářet zásoby zmiňovaného serotoninu. Právě tento hormon je přímo zodpovědný za chuť k jídlu, spánek, emoce. Nedostatek serotoninu působí špatné nálady, deprese, vede k duševním onemocněním.

Nesmíte si ovšem myslet, že vysoká hladina serotoninu vyřeší všechny vaše problémy. Může vést až k bezvědomí a pro organismus rozhodně není dobrá.

Kakao umí množství tohoto hormonu úspěšně regulovat. Čistý hořčík dodává tento prvek organismu a tím významně zpomaluje jeho stárnutí. Vlastně je kakao takovým elixírem dobré nálady a mládí. Právě tímto svým působením má vliv i na hubnutí. Je dobře známo, že stres je podnětem k chuti na sladké. Právě pití kakaa pomáhá odbourávat stres a působí proti vylučování stresových hormonů. Jednoduše nemusíte si stres kompenzovat sladkostmi, kakao vytvoří dobrou náladu a přitom nebudete přibírat z cukrovinek. Přejídáte se ze stresu a tloustnete? Dejte si šálek kakaa.


Popular Today
Marie Kazdová našla cestu ke snížení váhy a chce pomoci ostatním
Read more
JAK MŮŽE KAKAO POMOCI PŘI HUBNUTÍ
Read more
Co platí na křečové žíly?
Read more
Přírodní zvýšit
Read more
Super hubnutí nápoje
Read more
Jak správně hubnout: dietní nápoje pro rychlé hubnutí
Read more
10 tipů jak zhubnout stehna a zadek
Read more
Med a zdraví – sladidlo i jako prostředek k léčení
Read more

Never Miss A Post!