Vbočený palec – prevence a léčba onemocnění

Pokud vás trápí problém s vychýleným nebo lépe řečeno s vbočeným palcem u nohy, nejste sami, koho tato nepříjemnost postihla. Deformita palce je nejen bolestivým, ale také nevzhledným onemocněním, které se objevuje nejčastěji u žen ve věku od 40 let. Začínající příznaky lze účinně zmírnit používáním speciálních korektorů palce.


Hallux valgus jako časté onemocnění nohy

Zdravě vyvinutý palec nohy prodlužuje chodidlo rovným směrem dopředu. Velmi častým jevem u lidí nejrůznějšího věku však bývá deformita palce, která je odborně označovaná jako Hallux valgus. U tzv. vbočeného place jde o vychýlení nejmohutnějšího prstu na noze. Setkáváme se také se synonymním označením valgózní palec, odvozeným od slova „valgózní“, tedy uchylující se od normální přímé polohy dovnitř.
Nevhodná obuv jako základ vzniku valgózního palce

Deformita palce nohy může vzniknout už v dětství jako zděděná odchylka. Obvykle se ale palec začíná deformovat až v pozdějším věku. Tento problém ale nezřídka postihuje člověka již kolem 20. - 30. roku věku.

Nejčastější příčinou vzniku vbočeného palce, kterou lze označit jako vnější, je především volba nevhodné obuvi. Podle statisticky zjištěných údajů se největší výskyt zdeformovaného palce objevuje u žen mezi 40. a 60. rokem jejich věku. Problém se pak týká zejména těch, které nosí nevhodnou obuv: lodičky, boty s úzkou špičkou a vysokým podpatkem.


Odborný pohled na příčiny a důsledky vbočeného palce

V důsledku ochabnutí či méněcennosti vazivového a svalového aparátu dojde k poklesu podélné i příčné klenby. Vlivem přetížení vnitřní strany nohy při vbočeném postavení paty a hlezenního kloubu nastane přetížení palcové strany nohy, ochabnutí a uvolnění meziprstních svalů, rotace palce a postupně i rozšíření přední části nohy. Tah svalů a šlach pak stahuje palec do vbočeného postavení amění se osa palce. Tlakem obuvi pak vzniká otlak na kůži i zhrubění na kosti.Jak se vbočený palec projevuje

Subjektivně se vbočený palec projevuje hlavně bolestí při chůzi a v obuvi na vnitřní straně palce v oblasti zduření. Často je kůže zarudlá se zduřením mazového váčku (burzy).Nohy se brzy unaví, palec se vychyluje směrem k druhému prstu. Šlacha palce sklouzává do plosky a zhoršuje deformitu. Postupně vznikají degenerativní změny na základním kloubu palce. V některých případech je deformace kloubu palce nohy spojena i se zánětem, což je velmi bolestivé.


Zdeformování palce u nohy lze předejít

Pokud se bojíte, že by problém vbočeného palce mohl postihnout i vás, je vhodným preventivním řešením používání zdravotní obuvi. Své nohy procvičujte v každé volné chvíli. Vhodným cvičením je zkoušet zvedat prsty u nohy různé předměty ze země - například kapesníku či tužky. Nebo můžete pod nohou kutálet malý míček, případně stoupejte na špičky. Každým takovým cvikem posilujete svaly klenby. Jestliže již pociťujete příznaky začínající deformity, ale ještě nedošlo k markantnímu vychýlení palce z jeho rovné osy, začněte používat speciální korektory.


V nabídce narazíte především na dva druhy bandáží palce, jde o denní bandáž a noční bandáž palce Hallux-valgus. Používání noční bandáže je velmi účinný způsob nápravy. Noční užívání korektoru zmírní bolestivost a snižuje pravděpodobnost nutného operativního zákroku.

Popular Today
Co dělat proti křečovým žilám
Read more
Omlazení obličeje doma po 40 letech , 50 let bez laserovým zákrokům , lžíce , body, mastí a bylinek
Read more
Marie Kazdová našla cestu ke snížení váhy a chce pomoci ostatním
Read more
Co platí na křečové žíly?
Read more
Co dělat proti křečovým žilám
Read more
Marie Kazdová našla cestu ke snížení váhy a chce pomoci ostatním
Read more
Přírodní péče o vlasy a přírodní barvení vlasů
Read more
10 METOD, KTERÉ OMLADÍ PLEŤ
Read more

Never Miss A Post!